Türkiye’de Her 10 Bebekten 1’i Erken Doğuyor!

PAYLAŞIN

Türkiye’de her 10 bebekten 1’i erken doğuyor!

Türkiye’de her 10 bebekten 1’i erken doğuyor Türkiye'de her 10 bebekten birisinin erken doğduğu bildirildi. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 17 Kasım 2015 17:05

Tokat Devlet Hastanesi'nde “Dünya Prematüre Günü' dolayısı ile düzenlenen etkinlik prematüre doğan bebeklerin ailelerinin katılımı ile yapıldı. Tokat Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğum Bakımı Ünitesinde yapılan programda konuşma yapan Yenidoğan Uzmanı Dr. Sema Tanrıverdi, 17 Kasım değerli minik bebeklerimizin varlığını topluma hatırlatmak, sorunları hakkında tüm dünyada farkındalık oluşturmak üzere 'Dünya Prematüre Günü' olarak kutlanmakta olduğu ifade ederek, “Bildiğimiz en önemli fizik kurallarını bulan büyük dahi Albert Einstein, Darwin, Newton, ünlü İngiltere Başbakanı Churchill, dünyaca ünlü balerin Anna Pavlova, meşhur yazar Mark Tvvain prematüre doğan ünlülerden bazılarıdır. Prematüre doğsa da dünyayı etkileyecek gücü olan bu bebekleri yaşama kazandırmak bu yüzden çok önemlidir” dedi.

Tanrıverdi, premarüteliğin çok önemli sağlık sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye'de her 10 bebekten biri erken doğmaktadır. Ülkemizde halen bebek ölümlerinin nedenleri arasında birinci sırada erken doğum ve onun getirdiği sorunlar yer alıyor. Prematüre bebekler doğumdan itibaren çok sıkıntılar yaşamakta ve yaşama en iyi merkezlerde doğurtularak başlamaları gerekmektedir. Biz de Tokat Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğum Bakımı Ünitesi olarak bu önemli günü prematüre aileleri ve değerli minik bebeklerimiz ile birlikte kutlama töreni düzenlendik. Kutlamaya çok sayıda personelimiz ve prematüre doğan bebeklerimizin aileleri de katıldı” diye konuştu. 

Tokat Devlet Hastanesi personelinin de ilgi gösterdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. 

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Etnobotanik (bitkilerin geleneksel olarak insanlar tarafından kullanımları) gelecek ilaçları keşfetmek için etkili bir yol olarak kabul edilmektedir. Hekimlerin mevcut ilaçların çoğu aspirin, dijitalisten, kinin ve afyon içeren bitkisel ilaçlar olarak kullanımının uzun bir geçmişi var.

Yorum Gönderİn