Kalp Sağlığınız Için Bunlara Dikkat!

PAYLAŞIN

Kalp sağlığınız için bunlara dikkat!

Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, kalp sağlığını korumak için neler yapılabileceğine dair ipuçlarını paylaştı.

Prof. Dr. Günsel Avcı, damar sertliği görülen hastalarda ilerleme riski söz konusu olduğunda, genç yaşlarda kalp damarlarında ciddi derecede darlıklar oluşabildiğini, bu darlıkların da zamanla koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve kalp yetersizliğine yol açabileceğini söyledi.

Kalp sağlığınızı korumak için bunları yapın

Kalp sağlığı hakkında önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Günsel Avcı, “Damar sertliğinden korunmak ve uzun yıllar sağlam bir kalp ile mutlu yaşamak için, ergenlik çağından itibaren düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve kilo almaktan kaçınmak gerekiyor. Ayrıca sigara ve alkol benzeri zararlı alışkanlıklar edinmemeli, sigarayı içenler bir an önce bu bağımlılıktan kurtulmalı, gerekiyorsa sigara bağımlılığından kurtulmak için yardım almalıdır. Tüm bu çabalar yaşam biçimi olarak benimsenmeli ve uygulanmalıdır” diye konuştu.

Bu tavsiyeleri uygulayamayan, ayrıca şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği, genetik kalp rahatsızlığı gibi, damar sertliğine yatkınlık oluşturan riskleri bulunan kişilerin daha etkili bir korunmaya ihtiyacı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Günsel Avcı, bu kişilerin ‘Doğal Bypass Tedavisi ile kalp sağlıklarını korumalarının mümkün olduğunu söyledi. Doğal Bypass Tedavisinin, vücudun belden aşağısının kalp ritmi ile uyumlu olarak ardı sıra sıkıştırılıp gevşetilerek masaj şeklinde uygulanan bilimsel bir tedavi olduğunu belirten Prof. Dr. Günsel Avcı, bu yöntemle kalp damarlarının daralması ve kalp krizi hasarı önlenerek, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam şansı elde edilebildiğini ifade etti.

“Doğal Bypass” (EECP) kalbe dost bir tedavi türü

Doğal Bypass Tedavisi’nin, kalbe son derece dost bir tedavi türü olduğunu belirten Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, “Bu tedavi sayesinde kan dolaşımı canlanmakta, damarlar damar sertliğine karşı korunmaktadır. Tıp dilinde ‘Enhanced External Counter Pulsation’ sözcüklerinin baş harfleri ile kısaca “EECP Tedavisi” diye bilinen bu yöntem, Amerika’da 1995 yılında FDA onayı aldı. Bu tedavi ağır kalp hastalarında dahi kullanılan bir tedavi türü” dedi.

Damar sertliği, damarlarda ciddi darlıklar oluşturmadan, ‘Doğal Bypass Tedavisi’ kürleri ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürülebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Avcı, hastalığa yatkınlık riski olanlarda, belirli aralıklarla uygulanacak 35 saatlik tedavinin, koroner kalp hastalığını önleyebildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Günsel Avcı sözlerini şöyle tamamladı:

“Ritmik masaj kürleri şeklinde uygulanan Doğal Bypass tedavisi, koroner kalp hastalığı olup, stent ya da bypass ameliyatı tedavisi görmüş hastalarda, bu işlemlerle elde edilen geçici iyiliğin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Hastalığın yeniden ortaya çıkışını geciktiriyor. Tekrarlayan hastane başvurularını azaltarak koroner anjiyografi ve stent uygulaması gereğini önlüyor. Böylece, “Doğal Bypass Tedavisi”, kalp hastalığı olanlara da kaliteli bir yaşam sağlıyor”

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn