Diyetinizden Brokoliyi Eksik Etmeyin

PAYLAŞIN

Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin

Brokoli günümüzde uzman diyetisyenler tarafından kişiye göre diyet listeleri hazırlanırken bazı besinlerin çoğu kişinin listesinde ortak olarak bulunur.Özellikle kalorisi düşük bu besinler arasında brokolinin de bulunduğu dikkatlerden kaçmamaktadır.

Brokoli kaç kalori

Brokolinin kalori değeri hesaplamasını 3 farklı kategori altında yapabiliriz. Bunlar;

-1 kase brokoli kalori değeri 26 kcal. 100gr

-1 porsiyon brokoli kalorisi 39 kalori 150 gr

-1 gram brokoli kalori miktarı 0.3 kaloridir

Brokoli zayıflatır mı ?

Brokoli içerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime yardımcı olur. 100 gram brokoli, uzmanların sağlıklı bir sindirim sistemi için önerdiği günlük besin lifi miktarının %10’nunu karşılar. Zengin miktarda lif içermesinin ve bütün lif içeren besinlerin zayıflamaya yardımcı olmasının dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler.  Bu sebepten dolayı öğünlerde brokoliye yer verilerek kilo verme sürecini hem hızlandırır hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu birçok maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

Brokoli nasıl tüketilmeli

Brokoli mevsiminde taze olarak tüketildiğinde sağlık açısından daha fazla katkı sağlar. Bunun yanında organik ve taze olması daha faydalıdır. Günlük yemeklerde haşlanarak veya kızartılarak tüketilmesi mümkün ancak birçok uzman çiğ olarak tüketilmesini önermektedir.

 

 

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalı bitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söyleyenlerde şarlatan Etiketini Yapıştırmaktadırlar.

Yorum Gönderİn