Diş Eksikliği, Psikolojik Problemlere Yol Açabilir!

PAYLAŞIN

Diş eksikliği, psikolojik problemlere yol açabilir!

Diş eksikliği, psikolojik problemlere yol açabilir Diş Hekimi Uğur Bilkay, diş eksikliğinin bir çok soruna yol açabileceğini belirterek, “Eksik dişler kişinin daha yaşlı görünmesine neden olur. Kişide estetik kaygıların da etkisiyle ileri dönemde psikolojik problemlere sebep olabilir” dedi. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 05 Aralık 2015 13:29

Diş kaybının zararları hakkında bilgi veren Diş Hekimi Uğur Bilkay, bu rahatsızlığın ilk olarak çene kemiğinde erimeye neden olacağını söyledi. Kemikte erimenin ilk 6 haftada 1.5 milimetreye ulaşacağını ifade ededen Bilkay, “Erime ilk yıl daha sonraki yıllara oranla 10 kat daha hızlı gelişir. Eksik dişlerin yerine yerleştirilecek dental implantlar, yapay diş kökü oldukları için çene kemiğindeki erimenin oluşmasını engeller. Eğer diş kaybı çiğneme merkezi dişlerimizde ya da onlara yardımcı olan dişlerde meydana gelirse, hastalarımız çenelerinin o kısmını çiğnemede kullanamamaya başlar. Bu durum çiğneme esnasında dil ve yanaklarımızla yaptığımız doğal temizliğin yapılamamasına ve o bölgede diş hastalıklarının, tartarların ve hatta diş çürüklerinin oluşmasına sebep olabilir. Bu rahatsızlık çiğneme esnasında çenemizin kullanmadığımız tarafındaki çene ekleminde ağrı, hareketlilikte kısıtlanma ve ses çıkması gibi sorunlara da yol açar’’ dedi.

DİŞ EKSİKLİĞİ GASTROENTESTİNAL SİSTEM RAHATSIZLIKLARINA YOL AÇAR Eksik diş sayısının fazlalığına bağlı olarak besinlerin yeterli miktarda öğütülemeyeceğini ifade eden Bilkay, bu durumun mide ve bağırsak sistemi hastalıklarına neden olacağını söyledi. Eksik dişlerin kişinin yüz estetiğini de bozacağının altını çizen Bilkay, “Eksik diş, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Kişi rahat gülemez, estetik kaygılar baş gösterir bu da psikolojik problemler oluşturur’’ diye konuştu. 

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn