Anne Adaylarına "normal Doğum" Için" Koçluk Hizmeti

PAYLAŞIN

Anne adaylarına

Kocaeli'de hastanelerde oluşturulan "doğuma hazırlık sınıfları"nda ebe, diyetisyen, kadın doğum uzmanı ve psikolog gözetiminde eğitim verilen anne adaylarına, solunum egzersizleri ile gevşeme teknikleri öğretiliyor.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliğince hayata geçirilen uygulama kapsamında "gebelik koçluğu" hizmeti verilen anne adayları, normal doğuma hazırlanıyor.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Darıca Farabi Devlet Hastanesi, Gölcük Devlet Hastanesi ile Dilovası Devlet Hastanesinde oluşturulan "doğuma hazırlık sınıfları"nda sancılarıyla nasıl baş edecekleri öğretilen, her türlü sorunlarını danışabilecekleri ebe tahsis edilen kadınlar, doğumla ilgili korku ve endişe yaşamıyor.

Anne adayları, kendileri için özel hazırlanan odada doğumlarını yapmasının yanı sıra taburcu edilinceye kadar bebeğinin bakımını burada sürdürüyor.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne adaylarına doğum sürecinde yaşadığı endişe ve korkularını gidermek amacıyla işitsel ve görsel eğitim verdiklerini söyledi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sezaryenle doğum yapanlarda artış olduğunu, bu projeyle kadınların normal yolla sağlıklı doğum yapmalarının teşvik edildiğini vurgulayan Ergüney, uygulamanın bir yıldır devam ettiğini ve 540 gebenin bu eğitimlerden yararlandığını anlattı.

AA

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Bitkisel materyaller genelde kurutulur ve bu şekilde bir yıl muhafaza edilebilirler. Bitkilerin kurutulması için özel odalar tutulur ve kurumaları beklenir. Bikiler yağmurlu ve sisli havada toplanmamalı ve ıslatılmamalıdır. Bu onun küflenmesine yol açabilir.

Yorum Gönderİn