Ani Değişen Hava Felç Etmesin!

PAYLAŞIN

Ani değişen hava felç etmesin!

Ani değişen hava felç etmesin Aydın’da hava sıcaklıklarında yaşanan ani değişiklikler vatandaşı felç etmeye başladı. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 10 Kasım 2015 09:36

Özellikle Aydın’da yaşayanların Aydın havasına karşı dikkatli olmalarını öneren Aydın Liva Hastanesi hekimlerinden Sadettin Saldıran kas tutulmalarına karşı vatandaşları uyararak “Ani hava değişikliği nedeniyle Aydın’da felç vakalarında artış olmaya başladı. Vatandaşlarımız yaz havasına aldanıp kış havasına çarpılmasın. Son günlerde yüz felcinde ciddi artış yaşanmaya başladı” dedi. 

Yüz felcinin, yüz hareketlerinin kısıtlanmasıyla yani yüz sinirinin fonksiyon görmemesiyle meydana gelen bir hastalık olduğunu ifade eden Saldıran, "Kışın ve bu mevsimlerde daha sık rastladığımız yüz felci insanların günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Hastalık tamamen sinir iletiminin ortadan kalmasıyla mimik hareketlerini yapamama, göz kapaklarını kapatamama, ıslık çalamama, yemek yerken sıvı gıdaların ağız kenarından kayması gibi belirti veriyor. Öncelikle hastanın kan değerlerine bakıyoruz ve buna göre tedaviye başlıyoruz. Dışarıda çalışanlar özelikle şoförler soğuklara maruz kaldıklarından yüz felci sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Bunun yanında kasksız ve uygun kıyafetsiz motosiklet binenler en çok risk altında olanlar” diye konuştu. 

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, Yazılı insan tarihinin öncesine kadar dayanır. İnsanlar tarafından kullanılan baharatlar ve otlar bir çok tıbbi ilaç ve hastalıkların panzehirleri için kulanılmıştır. Bu ot ve baharatların kullanılması gıda kaynaklı patojenlerin tehdidine bir tepki olarak kısmen geliştirilmiştir.

Yorum Gönderİn