14 Mart Tıp Bayramı Yakın Doğu Üniversitesi'nde Kutlanacak!

PAYLAŞIN

14 Mart Tıp Bayramı Yakın Doğu Üniversitesi'nde kutlanacak!

Başhekim Dr. Sevim Erkmen yaptığı açıklamada, "Ülkemizde sağlık alanında yaşanan sıkıntıların bilinci ile 20 Temmuz, 2010’da açılışı yapılan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, sağlık hizmetlerini, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden, en son teknoloji ile ülkemiz insanına ve yurt dışından gelen herkese en iyi şekilde sunmaktadır. 5. hizmet yılını geride bırakmanın büyük bir gurur ve onurunu yaşıyoruz. Hipokrat, 'Tıp bir sanattır, hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat' demiştir. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. Bu bilinçle gece gündüz büyük bir özveri ile çalışan, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık personelinin 14 Mart Tıp Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, ülkemizin ve tüm dünyanın sağlıklı bir geleceğe kavuşması için hizmetlerinin tıp bilimine katkılarının katlanarak devamını dilerim" dedi.

Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilir. Tıp Bayramı, I. Dünya Savaşı sonunda İstanbul’un işgal edildiği günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 19 Mart 1919’da kutlandı. 14 Mart 1976 tarihinden itibaren Tıp Haftası olarak Türk bilim adamlarının tıp bilimine yaptıkları katkıların teşvik edildiği, buluşların ödüllendirildiği, hizmet sorunlarının tartışıldığı bir gün olarak kutlamalar yapılmaya başlandı.  


Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Bitkisel materyaller genelde kurutulur ve bu şekilde bir yıl muhafaza edilebilirler. Bitkilerin kurutulması için özel odalar tutulur ve kurumaları beklenir. Bikiler yağmurlu ve sisli havada toplanmamalı ve ıslatılmamalıdır. Bu onun küflenmesine yol açabilir.

Yorum Gönderİn