Yaban Mersini Kırmızı, Preiselbeere, Vaccinium Vitis Idaea

PAYLAŞIN

Kırmızı Yaban Mersini, Preiselbeere, Vaccinium vitis idaea


Kırmızı Yaban Mersini 10-30cm boyunda, çok yıllık, sürekli yeşil renkli ve az çatallaşan bir bitkidir. Yaprakları derimsi üst kısmı koyu yeşil, altı açık yeşil renklidir. Çiçekleri beyaz renkli çan şeklinde uçlarına doğru beş parçalı olup geriye doğru kuıvrıktır. Meyveleri koyu kırmızı veya kan kırmızısıdır.

Birleşimi: Meyvelerinin birleşimindeki bazı önemli maddeler;
a) Tanin içerir ve bunun büyük kısmı proanthocyanidin A1, A2, B1, B2, B3, B4, B5, B7 içerir.
b) Anthocyanositler %0,15-0,3 arasında olup en önemlileri; Cyanidin-3-O-galaktosid, Cyanidin-3-O-arabinosid, Cyanidin-3-O-glikosid, delphinidin-3-O-glikosid ve paeonidin-3-O-arabinosid içerir.
c) Ayrıca flavonitler, organikasitler, aminoasitler, eterik yağlar içerir.

Araştırmalar:
1) ABD’de yapılan bir klinik araştırmada idrar yolu enfeksiyonu 150 yaşlı ka¬dın üzerinde 6 ay süren, günde 300 ml kırmızı yaban mersin meyve suyu içilerek yapılan tedavi denemesinde hastaların iyileştiği görülmüştür. (NH.8.95.398)
2) New Jersey üniversitesinde yapılan araştırmalarda kırmızı yaban mer¬¬-sininin meyvesindeki proanthocyanidinlerin idrar yollarındaki bakterileri yok edici olduğu tespit edilmiştir. (NH.7.00.7)

Kullanılması: 
a) Araştırmalara göre başta idrar yolları iltihaplanmasına karşı kullanılır.
b) Halk arasında ishal, rahim ve akciğer kanaması, ağız ve diş eti ilti-haplarına karşı kullanılır.

Natürel ilaçları: 
1) Preisel-san® Kautabletten (Sanitas) Bu hap kırmızı yaban mersini meyvesinin ekstresinden elde edilir. Bu hap idrar yolları iltihaplarına karşı kullanılır.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn