Sibirya Ginsengi, Tayga, Acantho Panax Sentiocosus

PAYLAŞIN

Sibirya Ginsengi Üzerine Yapılan Araştırmalar - Faydaları, Yan Etkileri ve Dozajı


Yayın tarihi: 1-12-2012


Sibirya ginsengi nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır? Bu yazımızda sibirya ginsengini mercek altına yatırıyoruz.
Genellikle Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus, Acanthopanax senticosus) olarak bilinen Sibirya kökü, yüzyıllar boyunca, Çin ve Rusya dahil olmak üzere Doğu ülkelerinde kullanılmıştır. Bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi de dahil olmak üzere bilinen etkileri nedeniyle, son zamanlarda Batı'da popüler hale gelmiştir.
Sibirya ginsengiyle ilgili çalışmaların çoğu Rusya'da yapılmıştır. Rus veriler Sibirya ginsenginingenel sağlığı geliştirdiğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, zihinsel uyum ve stresli durumlarla başa çıkmaya yardımcı olabileceğini göstermektedirUniversity of Maryland Medical Center (UMMC)'a göre Eleutherosides olarak bilinen bileşikler, Sibirya ginsenginin tıbbi etkilerinden sorumludur.
Sibirya Ginseng Faydaları

Bağışıklık Sistemi - Sibirya ginsengi grip ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek, zihinsel ve fiziksel performansı yükseltmek ve genel yaşam kalitesini artırmak için tercih edilmektedir.
Adaptogen - Panax ginseng gibi Sibirya ginseng de bir adaptogen olarak kabul edilir ve bu amaçla yaygın olarak Rusya'da kullanılır.Adaptogenler vücudun stres ile başa çıkmasına yardımcı olan maddeleri tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Ginseng adrenal bezi işlevlerini destekleyerek stres altında bezlerin düzgün çalışmasını ve vücudun strese dayanıklı hale gelmesini sağlamaktadır. Hipofiz bezini harekete geçirerek, kortikosteroidler grubunda olan prednisone gibi bazı ilaçlara benzer biçimde stresle mücadele eden AKTH (adrenokortikotropik hormon) salgılamasını sağlar.
Çalışma Kapasitesi - 2005 yılında, Göteborg İsveç Bitki Enstitüsü, bitkinin adaptogens etkinliğini bir çalışmayla test etmiştir. Sibirya ginseng ve Rhodiola Rosea gibi adaptogens bitkilerin sadece 30 dakika içinde zihinsel performans ve fiziksel çalışma kapasitesini artırdığı görülmüştür.
lında yapılan bir çalışmada Sibirya ginsengi özü laboratuvar ortamında çeşitli virüslerin çoğalmasını inhibe etmiştir. Çalışılan virüsler human rhinovirus (HRV), respiratory syncytial virus (RSV) ve influenza A'dır. Bu kanıt Sibirya ginsenginin soğuk algınlığı ve grip belirtilerini azaltmada doğal bir destek olabileceğini göstermiştir. Maryland Medical Center Üniversitesi'nin bildirdiği bir çalışmada Herpes simpleks tip 2 ile ilgili olarak 93 kişi altı aylık bir deneme süresince Sibirya ginsengi almış ve sürenin sonunda hastalığın şiddeti, sıklığı ve süresinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak Sibirya ginseng HIV tedavisinde kullanılmak üzere bir antiviral olarak da incelenmektedir.
Hafıza ve Konsantrasyon - Sibirya ginsenginin en popüler kullanım amaçlarından biri hafıza ve konsantrasyon artırılmasıdır. Orta yaşlı gönüllüler üzerinde yapılan bir deneyde Sibirya ginsengi plasebo grubu ile karşılaştırıldığında hafıza ve konsantrasyonu artırmada güçlü bir iyileşme göstermiştir.

Cinsel Performans - Sibirya ginsengi, kadın ve erkeklerde cinsel performansı artırmak için bir afrodizyak olarak kullanılmıştır. Erkek kısırlığının tedavisinde geleneksel kullanımı ve hayvan deneyleri bu bitkinin erkek üreme yeteneklerini olumlu bir şekilde etkilediğini göstermektedir.

Anekdot kanıtlar Sibirya ginsenginin Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilgili enerji sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.Sibirya ginseng özünün laboratuvar ortamında tümörü küçültüğü gösterilmiştir. Sınırlı sayıda araştırma da Sibirya ginsenginin kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltabileceğini göstermektir
Günlük Kullanım Dozu

Standardize ekstresi için doz günde iki kez 100 ile 200 mg.
Kurutulmuş köklerden hazırlanan kapsül ya da çay olarak günlük doz 500 ila 3000 mg'dır.
Zararları Var mı?

Önerilen dozlarda herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, yüksek kan basıncı olan kişiler ve ilaç tedavisi görenler doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Bitkisel materyaller genelde kurutulur ve bu şekilde bir yıl muhafaza edilebilirler. Bitkilerin kurutulması için özel odalar tutulur ve kurumaları beklenir. Bikiler yağmurlu ve sisli havada toplanmamalı ve ıslatılmamalıdır. Bu onun küflenmesine yol açabilir.

Yorum Gönderİn